Seagate’den 60 TB’lık SSD Harddisk

Seagate dünyanın en büyük kapasiteli SSD harddiskini tanıttı. Tam tamına 60 TB. Seagate’in yeni SSD harddiski tabi ki sunucular için yapılan özel ürünlerden biri.

Geleneksel harddisklerin ömrü yavaş yavaş doluyor. Seagate ürettiği ssd harddisklerle piyasaya yön veriyor. Son olarak Güney Koreli teknoloji şirketi Samsung 16 TB’lık SSD’sini tanıtmıştı. Samsung’a cevap niteliğinde Seagate sunucular için özel üretilen 60 TB’lık SSD harddiskini tanıttı. Tanıtılan bu harddisk ile dünyanın en büyük kapasiteli SSD harddiski unvanını da  Samsung’un almış oldu.

Piyasadaki günlük kullandığımız SSD’ler 2.5 inç boyutunda olup dizüstü bilgisayarlarda kullanılabiliyordu. Ancak Seagate’in yeni SSD’si 3.5 inç boyutlarında. Zaten sunucularda kullanılacak bu SSD’nin dizüstü bilgisayardaki SSDlerle karşılaştırılması yanlış olur fakat yine de 60 TB’lık harddiski 3.5 inçlik sürücü kutusuna yerleştirmeyi başarıyor Seagate. Bu işlem için yaklaşık 1000 adet Micron bellek modülü kullanmış. SSD’nin 1000MB/s yazma hızı, 1500 MB/s okuma hızı bulunuyor.

Dünyanın en yüksek kapasiteli SSD harddiski 12 bin DVD filmi ya da ortalama 400 milyon fotoğraf kapasitesine sahip.

Ürünü kullanacak kurumsal yapılara kötü haber; ürünün bu yıl piyasaya sunulması beklenmiyor. 2017 itibariyle raflardaki yerini alacak 60 TB’lık SSD harddiskin fiyatı hakkında bir tahmin yapılamıyor (çok pahalı olacak çok). Bakalım Seagate bu rekor kıran SSD’si ile başarılı satış rakamları elde edebilecek mi ?

seagate-60tb-ssd-specs

Yazar: zek