McAfee Kullanıcıları Dikkat

Bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda kullanılan antivirüs programları üzerinden yapılan araştırmalarda McAfee programının ciddi bir gizlilik ihlalinde bulunduğu belirtildi.

mcafee-kullananlara-buyuk-sok

 

Yabancı araştırma firması Duo Security tarafından yapılan testlerde pek çok mod üzerinden gerçekleştiren işlemlerde McAfee güvenlik programının kullanıcı bilgilerini aldığı ve bu bilgileri pek çok yerde paylaştığı ortaya çıkarıldı.

Kişilerin kişisel bilgilerinin yanı sıra internet kullanımlarını, internette girilen adresleri reklam veren firmalar ile paylaşıldığı ortaya çıktıktan sonra teknoloji dünyasında bu gelişme Gündem yarattı. Her ne kadar McAfee kullanan kullanıcı sayısı diğer güvenlik programlarına göre düşük olsa da dünya genelinde düşünüldüğünde McAfee’nin geniş bir bilgi havuzu oluşturduğu tahmin ediliyor.

Bilgisayara kurulduktan sonra kullanıcıların işlemlerini takip eden ve özellikle internet tarayıcıları üzerinden yapılan işlemleri kayıt altına alarak raporlama yapan McAfee bu bakımdan ciddi bir güvenlik açığı oluşturuyor. Güvenlik araştırmasını yapan firma tarafından yapılan testler sonucunda kapsamlı bir rapor hazırlanırken web beacons adı verilen bir küçük yazılımın kullanıldığı McAfee güvenlik programında kişilerin tüm bilgilerinin ele geçirildiği ve bu konuda herhangi bir bildirim ya da özel bir ayarın da bulunmadığı bildirildi. Kullanıcıların McAfee kullanımı sırasında bundan sonraki süreç içerisinde gizlilik konusunda daha iyi bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor.

Paylaşılan bilgilerinin reklam firmaları dışında hangi firmalar ya da kurumlar olduğu şu an için bilinmese de reklam firmaları tarafından kişilere özel reklamları sunulması ve pazarlama konusunda hazır bir şekilde verilerin elde edilmesi McAfee sayesinde mümkün duruma geliyor.

Yazar: zek