Lag Nedir?

Lag, işlem ve sonuç arasındaki zaman farkı (tepki süresi) olarak yorumlanır. Örneğin bir yazı yazmak için boş bir metin belgesi açtınız. Şimdi herhangi bir tuşa bastığınız anda onu ekran üzerinde görmek isteyeceksinizdir. Eğer siz yazıyı yazarken anlık olarak harfler ekrana gelmiyorsa, birkaç saniye sonra veya daha geç düşüyorsa bu lag sorunu yaşadığınızın bir belirtisidir.

lag

Lag Sorunu

Lag sorunları yukarıda verdiğimiz örnekten de anlayabileceğiniz gibi basit bir yazılımın içerisinde meydana gelebilirken önemli yazılımların içerinde de meydana gelebilir. Ekran kartı sürücüsü tam ve doğru şekilde yüklenmemiş olan bir bilgisayar kullanırsanız pencereleri hareket ettirdiğinizde tepki süresi daha geç olacaktır. Bu da en basitinden bir lag sorunudur.

Lag bilgisayar içerisindeyse sıklıkla online oyunlarda kullanılan bir terimdir. Oyundaki karakterinize bir komut verdiğinizde bu komut aksiyona geçmişyor ve daha sonradan meydana geliyorsa ortada bir lag sorunu var demektir.

Lag sorunu çoğunlukla sürücülerden veya internet bağlantısından meydana gelebilmektedir. Oyun örneğindeyse lag sorununa neden olan sizin bilgisayarınız değil de sunucunun yetersizliği olabilir.

Lag Test

Lag testi için yapabileceğiniz birçok şey var. Fakat lag her alanda olabileceği için bunun nasıl test yapılacağını tam olarak açıklayabilmek gerçekten güçtür. Eğer internet bağlantınız üzerinde bir lag olduğunu düşünüyorsanız o halde ping atarak bağlantınızın doğru şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenebilirsiniz.

Şayet sunucu kaynaklı bir sorun varsa bu durumda maalesef lag sorununu siz çözümleyemez veya saptayamazsınız. Bilgisayarınızda donanımlarla ilgili yaşanan lag sıkıntıların sorunuysa ya işletim sisteminizde yada işletim sisteminize sürücülerin doğru olarak tanıtılmamış olmasından kaynaklanabilmektedir.

Yazar: zek