Fat32, exFAT ve NTFS Farkları

Bir USB bellek veya Hafıza Kartı satın aldığımızda ilk iş biçimlendirme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Biçimlendirme sırasında kullandığımız yazılım veya Windows’un kendi yazılımı bize Fat32, exFAT ve NTFS gibi farklı seçenekler sunuyor. Tabii, bu dosya sistemlerinin arasındaki farkları ve avantajlarını bilmememiz durumunda hangisini seçersek seçelim büyük bir fark görmüyoruz. Peki, bu dosya sistemleri kısaca nelerdir ve hangisi seçmemiz hangi durumlarda bizi daha çok avantajlı konuma getirir?

2012110800552455246

1- FAT32
FAT32 en çok kullanılan dosya sistemlerinden biri olmasına karşın son derece eski bir dosya sistemidir. Bu da ona kısıtlı avantajlar sağlıyor. Çoğu kez yeni aldığımız bir USB’yi biçimlendirmek istediğimizde Fat32 olarak görürüz bunun en büyük nedeni Fat32’nin Windows, Linux ve Mac tarafından tanınıyor olmasıdır.

FAT32’nin kuşkusuz en büyük avantajı tüm işletim sistemleri tarafından tanınıyor olması fakat büyük bir eksisi var ki, FAT32 dosya sisteminde tek bir dosyanın büyüklüğü 4 GB’dan daha büyük olamaz. Daha büyük olması durumunda bu dosyayı bilgisayarınızdan Fat32 biçimindeki bir diske aktaramazsınız

Sonuç olarak; Fat32 diskler tüm işletim sistemleri tarafından tanınır fakat 4GB sınırı olduğu için Maksimum boyutu 4GB’a kadar ulaşan USB diskler için kullanışlıdır.

2- NTFS
NTFS Microsoft’un yeni nesil işletim sistemlerinde kullanmış olduğu bir dosya sistemidir. Bilgisayarınıza bir Windows kurduğunuzda otomatik olarak NTFS olarak biçimlendirilir. NTFS oldukça kullanışlı bir dosya sistemidir. Zira Fat32’de olduğu gibi tekil dosya başına limit yoktur ve NTFS içerisinde istenildiği kadar farklı disk bölümleri oluşturulabilmektedir.

Sonuç olarak; NTFS Diskler Windows‘da yüksek performans sunar fakat Mac ve Linux yazılımlarında yalnızca okunabilir şekilde açılabilirler. Bu nedenle sadece Windows işletim sistemlerini kullanmanız durumunda NTFS’yi tercih etmeniz gerekmektedir.

3- exFAT
exFAT, 2006 yılında geliştirilen ve Windows XP hatta Windows 2000’e dahi güncellemeyle birlikte sağlanarak tanıtılan bir dosya sistemidir. ExFAT’ın oldukça popüler şekilde kullanılıyor olmasının en büyük nedeni FAT32’nin aksine tekil dosya başına 4 GB dosya limiti bulunmuyor olması ve istediğiniz kadar partlar oluşturabiliyor olmanızdır. Üstelik NTFS’nin aksine exFAT dosya sistemi tüm işletim sistemleri tarafından yazılabilir ve okunabilir olarak tanınıyor.

Sonuç olarak; Diskinizin boyutu 4 GB’dan büyükse ve farklı işletim sistemlerinde de depolama aracınızı kullanıyorsanız exFAT en ideal seçeneklerden biridir.

Yazar: zek