Cat 5, Cat 6 ve Cat 7 Kablo Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

category-cable

Kategori 5 Kablo (Cat5)

Megabayt hızında veri taşıyan bir kablodur. Yerel ağlarda en çok bu kablo çeşidi tercih edilir. Yoğun veri kullanılan işlemlerde tercih edilmez. 100mhz hızında veri taşıyan bir kablodur

Cat5 kablolarda 70 metreden sonra veri akışı yavaşlayabilir bu durum Cat5 kablonun dezavantajlarındandır. Kategori 5 kablodan tam verim alınabilmesi için yani veri akışının kuvvetli olabilmesi için diğer sistem elemanlarının da kategori 5 kablosuna uygun özellikte olması gerekir.

Kategori 5 kablo 8 tellidir ve rj-45 adı verilen jack ile bağlantısı yapılır.

Kategori 6 Kablo (Cat6)

Cat5 kablonun aksine gigabayt hızında veri taşıyabilen bir kablo çeşididir. Performansı Cat5 kabloya göre daha yüksektir. 250mhz hıza kadar ulaşabilir. Cat5 kabloda olduğu gibi tam performans alabilmek için diğer sistem elemanlarının da kategori 6 kabloya uygun olması gerekir.

Cat6 kablo 4 çift tellidir. Cat6 kablo alüminyum folyo ve polyester ile kaplanmış, kalaylı bakır saç ile güçlendirilmiştir. Cat5 kabloya göre daha dayanıklıdır.

Kategori 7 Kablo (Cat7)

Cat7 kablo gigabayt hızında veri taşıyan bir kablo çeşididir. Cat6 kabloya göre daha yüksek veri akışına sahiptir. Cat7 kablonun parazitlerden etkilenmemesi için kalınlığı diğer kategorideki kablolara göre daha fazladır.

Cat6 kablo 10 gigabayt veri transfer hızına ve 600-900 mhz arası bant genişliğine sahiptir. Cat7 kabloda her kablo çifti folyo ile kaplanmış ve dayanıklılığı diğer kablolara göre artırılmıştır. Cat kablonun diğer kablolara göre bir başka avantajı elektromanyetik dalgalara karşı daha dayanıklı olmasıdır. Üzerindeki metalik yapı kabloyu topraklamaktadır.

Kategori kablo tam performans gösterebilmesi için metal uçlu rj-45 jack ile çakılması gerekir

Kategori 5-6-7 Kabloların Farkları

Cat5 kablonun Cat6 kabloya göre telleri daha ince ve yumuşaktır ve Cat6 ve 7 kabloya göre veri iletimi daha kısadır.

Cat6 kablo ise 5’e göre daha yüksek veri akışı sağlar ve parazitlerden daha az etkilenir.

Cat7 kablo 5 ve 6’ya göre daha yüksek veri akışı sağlar. Bu kablo diğerlerine göre daha sert ve kalındır bu yüzden parazitlerden daha az etkilenir, ayrıca çift folyo ile kaplı olduğu için diğerlerine göre daha güçlüdür.

Korumasız Bükümlü Kablo (UTP)

Cat kablolarının genel adıdır. En çok kullanılan kablodur. Günümüzde fiber optik kablolar Korumasız Bükümlü Kablonun (UTP) yerini almaya başlamıştır. Kategori 5 6 ve 7 kablolar Korumasız Bükümlü Kablolar (UTP) türündedir. Bu kablo veri akışının sağlanmasında fiziksel olarak etkilidir. Cat kabloların dış koruma unsurudur.

Korumasız Bükümlü Kabloların (UTP) birtakım avantajları vardır;

Duvarlar arasından kolayca geçebilen esnek bir kablodur bu nedenle kırılma gibi sorunlar daha aza inmiş olur.

Birden fazla hat aynı kablo üzerinde çalıştırılabilir.

Korumasız Bükümlü Kablonun metre başına düşen maliyeti diğer LAN kablolarına göre daha düşüktür.

Yazar: zek