Aile Koruması Nedir? Aile Koruması Programı

Aile Koruması, Microsoft Windows tarafından 2007 Yılında geliştirilen aile ebeveynlerinin çocuklarını zararlı internet sitelerinden ve bilgisayar kullanım şeklinden koruma amacıyla sunulan bir Windows yazılımıdır.

aile-korumasi

Aile Koruması Programı

Aile Koruması veya bilinen resmi adıyla Windows Live Family Safety, ailelerin çocuklarının bilgisayar kullanımını kontrol etmeleri amacıyla geliştirilmiş olan dahili bir Windows yazılımıdır. Yazılımın geliştirilmesindeki asıl amaç küçük yaştaki çocukları zararlı internet dünyasından koruyabilmek ve ailelere çocuklarının bilgisayar kullanımını takip edebilme şansı sunmaktır.

Aile Koruması programı sayesinde bir ebeveyn çocuklarının bilgisayar üzerinde hangi işlemleri yaptığından haberdar olabilir, süre sınırı getirebilir veya filtreleme sistemiyle internet kullanımlarını güvenli bir hale getirebilir. 2007 Yılında yayınlanmış olması nedeniyle Windows’un Aile koruması yazılımı yalnızca Windows 7 ve daha sonra çıkış yapmış olan Windows sürümleri içerisinde yer almaktadır.

Aile koruması yazılımını başlatmak içi bilgisayarınızın başlat menüsüne girdikten sonra arama ekranına “aile” yazmanız yeterlidir. Bu seçenek sonrasında Aile üyesi eklemek için ayarlama ekranı karşınıza gelecek ve buradan kullanıcılar için ayrı bir hesap oluşturma şansına sahip olacaksınız.

Aile güvenliği yazılımının bir diğer avantajı da çoklu kullanıcılar için hesap ekleyebilme özelliğidir. Bu sayede ailenizin farklı üyeleri için farklı sınırlandırmaları içeren bir hesap oluşturarak çocuklarınızın huzur içerisinde Windows’u kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Aile Koruması Nasıl Kaldırılır?

Belirlemiş olduğunuz Aile korumasını kaldırmak yada hesap üzerinde değişiklikler meydana getirebilmek için aynı şekilde Aile üyeleriniz için hesap oluşturmuş olduğunuz sekmeye giriş yapmanız gereklidir. Yani, bilgisayarınızın Başlat menüsüne giriş yaptıktan sonra arama ekranına “aile” yazıp, hesap ekleme ve düzenleme alanına giriş yapmanız gerekiyor. Buradan aile koruması aktif olan hesapları dilerseniz kaldırabilir, dilerseniz de farklı bir hesaba dönüştürebilirsiniz. Bu işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayarınızın en yetkili hesabından giriş yapmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin çocuk hesabına giriş yaptığınızda çocuk hesabının aile korumasını kaldıramazsınız

Yazar: zek